Firma Airbus umożliwiła powstanie nowych, bezpiecznych aplikacji podczas konkursu dla twórców aplikacji Critical App Challenge, który odbył się od 2 do 4 lutego br. Rywalizacja ta, która przyciągnęła 24 międzynarodowych przedstawicieli z 8 firm, stworzyła nowe pomysły dla bezpiecznej łączności radiowej. Aplikacje te będą uruchamiane na urządzeniu Tactilon Dabat, co ułatwi codzienną pracę policjantom i personelowi ratowniczemu. Te nowe urządzenie firmy Airbus to pierwszy oparty na Androidzie smartfon zintegrowany z radiotelelefonem TETRA.

Airbus photo Hackathon_20180202

Podczas wydarzenia trzy uczestniczące firmy otrzymały nagrody za swoje wyjątkowe rozwiązania. Firma “Intelligence on Wheels” stworzyła system ostrzegania przed śmiertelnymi zderzeniami pociągów – poprzez wyposażenie lokomotyw w urządzenia TETRA i LTE. Natomiast fińska firma “Tactical AI” wynalazła aplikację ułatwiającą karanie przestępców. Aplikacja jest w stanie dopasować obrazy lub filmy nagrane przez kamery monitorujące z policyjnymi bazami podejrzanych. Trzecia firma “Steerpath” umożliwia – liderom zespołów personelu ochrony czy policji – zarządzanie operacjami w budynkach, tj. lotniskach lub szpitalach, za pomocą geolokalizacji w czasie rzeczywistym przy wykorzystaniu standardu TETRA lub LTE. Firma Airbus zaprosi wszystkie 3 zespoły programistyczne na – mający się odbyć w Berlinie w maju 2018 roku – Kongres Łączności Krytycznej Critical Communications World.

„Critical App Challenge był wyjątkowym wydarzeniem, w którym wszyscy partnerzy znaleźli się w sytuacji, w której nie ma przegranych” – powiedział Eric Davalo, Szef ds. Strategii i Marketingu, w dziale Secure Land Communications w firmie Airbus. „Dzięki wyszukanym pomysłom programistów – Airbus rozwija swój ekosystem dla inteligentnych i bezpiecznych rozwiązań komunikacyjnych. Jednocześnie start-upy i twórcy zyskują za naszym pośrednictwem wgląd w świat łączności o znaczeniu krytycznym”. To jest powód, dla którego firma Airbus będzie wciąż organizować w tym roku konkursy dla twórców aplikacji (Critical App Challenges). Niebawem zostaną ogłoszone terminy następnego wydarzenia.

W celu znalezienia najlepszych, zaawansowanych technologicznie, rozwiązań dla urządzenia Tactilon Dabat – firma Airbus wybrała do konkursu Critical App Challenge 8 firm z Finlandii i Niemiec.  Celem tego wydarzenia zespołowego było wynalezienie, w ograniczonym czasie, nowych, przeznaczonych na smartfony aplikacji dedykowanych dla użytkowników z kręgów służb bezpieczeństwa publicznego, takich jak policja i personel ratowniczy. Koncepcja opiera się na idei maratonów dla programistów (hackathons), w których twórcy oprogramowania, projektanci interfejsów użytkownika oraz menedżerowie biznesowi intensywnie współpracują, aby stworzyć dowody słuszności koncepcji swoich pomysłów.

Twórcy aplikacji zainteresowani współpracą z firmą Airbus mogą zarejestrować się za darmo do programu SmarTWISP  na stronie internetnetowej „Secure Land Communications”, gdzie mogą znaleźć zestaw pomagający w tworzeniu nowych aplikacji o znaczeniu krytycznych. Po zatwierdzeniu darmowego członkostwa – programiści mogą uzyskać dostęp do wskazówek, narzędzi oraz interfejsu programistycznego aplikacji (API). Dodatkowymi korzyściami dla programistów są specjalne szkolenia i narzędzia, jak również programy premiowe.

Źródło: securelandcommunications.com ; Fot.: Airbus photo: securelandcommunications.com

O firmie Airbus
Airbus jest światowym liderem w dziedzinie aeronautyki, przemysłu kosmicznego i usług pokrewnych. W roku 2016 wygenerował przychody w wysokości 67 mln Euro i zatrudnia około 134 tysięcy pracowników.

O Secure Land Communications
Secure Land Communication (SLC) działająca w ramach firmy Airbus odpowiedzialna jest za wprowadzanie oraz serwis urządzeń łączności profesjonalnej oraz sieci PMR/LMR bazujących na rozwiązaniach TETRA, TETRAPOL oraz technologii P25. Firma oferuje szeroką gamę rozwiązań i urządzeń dla profesjonalnej radiokomunikacji, dla klientów na całym świecie. Portfolio firmy obejmuje również centra powiadamiania ratunkowego. Secure Land Communication jako lider w rozwiązaniach PMR, posiada ponad 280 sieci radiowych w 74 krajach oraz jest największą firmą w Stanach Zjednoczonych odpowiedzialną za centra powiadamiania ratunkowego 911 (60% rynku), które wykorzystują rozwiązanie VESTA®911 dla obsługi połączeń. Firma SLC zatrudnia około 1700 pracowników w 20 krajach świata.